درخشش شرکت‌های دانش بنیان در مبارزه با کرونا

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران با شرح تولیدات دانش بنیان در دوران شیوع ویروس کرونا می‌گوید: شرکت‌های دانش بنیان واقعا در کرونا امتحان خیلی خوبی پس دادند و تقریبا تمام مقامات کشور هم به این موضوع اذعان دارند.

به گزارش روابط عمومی انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران، دکتر حسین وطن‌پور، با شرح نیازهایی که منجر به تاسیس این انجمن شد از اثرگذاری شکل‌گیری این تشکل صنفی بر روند فعالیت‌های دانش بنیان، از حضور اثرگذار این شرکت‌ها در زمینه پیشگیری از ویروس کرونا، تشخیص و درمان آن می‌گوید و معتقد است میزان محصولات دانش بنیان ما در بازار فروش و صادرات و حتی تنوع‌شان فوق العاده است.

انجمن؛ زبان گویایی که در چارچوب دولتی نمی‌گنجید

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران درباره چگونگی فعالیت این شرکت‌ها و نقش حمایتی این انجمن در فعالیت‌های آن‌ها گفت: در آغاز تاسیس، راه‌اندازی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در چارچوب بخش دولتی انجام می‌شد، شاید به این دلیل که در شروع کار نیاز بود دولت در این زمینه کمی تسهیل‌گری کند. اما به تدریج که این شرکت‌ها تعدادشان زیاد می‌شود، درخواست‌های‌شان بالا می‌رود و نیاز است تا کارهای‌شان از بخش‌های مختلف دولت مطالبه‌گری شود، در این حالت دیگر یک واحد دولتی به تنهایی نمی‌تواند پاسخگو باشد و لازم است این کارها را به بخش خصوصی، تشکیلات یا نهادی مردمی و غیردولتی محول کنیم.

او افزود: ممکن است کسانی که در دولت از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنند، خودشان اصلا شرکت نداشته باشند و بنابراین درددل آن‌ها را متوجه نشوند و مشکلات‌شان را به خوبی لمس نکنند. گرچه قرار داشتن در چارچوب دولتی در شروع خوب است اما در دراز مدت مورد انتقاد قرار خواهیم گرفت.

دکتر وطن‌پور سپس به دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان که در چارچوب دولتی رفع نخواهد شد، اشاره و به نقل از آنهااظهار کرد: «شما مجموعه‌ای دولتی هستید که نشسته‌اید دور هم و برای کسب‌وکارهای دانش بنیان و نوپا قانون نوشته‌اید، شما خودتان چقدر تجربه داشته‌اید؟ اصلا تا حالا شرکت داشته‌اید؟ می‌دانید که ممیز مالیاتی یعنی چه؟ می‌دانید قانون کار یعنی چه؟ پس چطور نشسته‌اید و برای ما قانون وضع کرده‌اید؟»؛ با این سوالات مواجه می‌شدیم، و غالب آن به این دلیل است که ما آن‌ها را در چارچوب دولتی درک نمی‌کردیم.

او در ادامه تسهیل‌گری فعالیت را ضرورت تاسیس انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت دانست و گفت: بدین ترتیب این انجمن را که نهادی غیردولتی است، از طریق اتاق بازرگانی  تهران راه انداختیم. پس از آن تعدادی عضوگیری انجام شد، طبیعتا اعضا نشست‌های مستمری داشتند، هیئت مدیره‌ و رئیس هیئت مدیره‌ای انتخاب شد و ما در جریان مشکلات شرکت‌ها قرار گرفتیم. و آن‌ها نیز از این طریق مطالبه‌گری‌شان را آغاز کردند.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران با بیان این‌که نهادهای دولتی معمولا نمی‌توانند پیگیری‌های مطالبه‌گرانه‌ای مثل بخش خصوصی داشته باشند ادامه داد: برای این‌که این شرکت‌ها یک زبان گویا و یک گروه فعال و پیگیر برای خودشان داشته باشند، این انجمن راه‌اندازی شد. خوشبختانه اکنون حدودا ۹۰ عضو دارد. شرکت‌های دانش بنیان و به خصوص شرکت‌های نوپا از اعضا این انجمن هستند..

دکتر حسین وطن‌پور همچنین با اشاره به این‌که انجمن از زمان تاسیس خود سرویس‌های خوبی به شرکت‌ها داده، گفت: انجمن سه کمیسیون دارد، کمیسیون تجاری‌سازی، کمیسیون توانمند سازی و کمیسیون کسب و کار . از اولین کارهایی که انجام داده‌ایم،  واگذاری بخشی از امور که امکانش هست به آن‌ها بوده است؛ مثلا ما کمیته تجاری‌سازی را در چارچوب دولتی برگزار می‌کردیم، در این کمیته تجاری‌سازی، نشست‌هایی داشتیم که در آن‌ها فناوران ما در معرض سرمایه‌گذاران قرار می‌گرفتند، در این‌جا چالش‌هایی وجود داشت، برای برگزاری یک جلسه کلی مسئله داشتیم اما حالا این را به کلی به انجمن واگذار کردیم که یکی از خروجی های خیلی خوب انجمن است. یا مثلا مجله‌ای را چاپ می‌کردیم اما در ساختار دولتی با توجه این که می‌گویند «دیگر کاغذ مصرف نکنید، صرفه جویی کنید و …»، در چنین ساختاری نمی‌توانستیم دیگر مجله را چاپ کنیم، اما حالا این را هم به انجمن محول کردیم. مورد دیگر این بود که ما می‌خواستیم شرکت‌ها رتبه‌بندی شوند چون این‌ها به تدریج رشد می‌کنند، بزرگ می‌شوند و تسهیلات خاصی را هم دولت به این‌ها می‌دهد اما این‌ها رتبه‌بندی نشده بودند و شرایط مثلا در دریافت وام برای همه‌شان یکی بود در صورتی که با رتبه‌بندی و ارزش‌گذاری می‌توان شرایط را برای آن‌ها سهل‌تر کرد. از نظر آموزشی هم فعالیت‌هایی در حال انجام است؛ وبینارها و سمینارهای بسیاری برگزار می‌شود که برای توانمندی اعضا خیلی خوب است و آن‌ها می‌توانند از این جلسات به استفاده و ارتقا پیدا کنند.

او افزود: طبیعتا چون محل استقرار انجمن در اتاق بازرگانی  تهران قرار دارد، از یک‌سری امکانات و تسهیلاتی که مختص شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی است هم می‌تواند استفاده کند. امکانات خیلی خوبی در اتاق بازرگانی برای شرکت‌های خصوصی وجود دارد، برای همین است که ما از این فرصت هم به نفع این شرکت‌ها استفاده کرده و می‌کنیم لذا تاسیس انجمن واقعا یک نیاز بود و ما این را احساس می‌کردیم که باید انجمن را راه‌اندازی کنیم.

دکتر وطن‌پور سپس به ضرورت ایجاد ارتباط میان انجمن با نهادهای مختلف اشاره و اظهار کرد: در مجلس جدید کمیسیونی به نام کمیسیون دانش بنیان به وجود آمده است که من فکر می‌کنم حالا خیلی لازم است انجمن ارتباطات زیادی را برای تسهیل‌گری امور شرکت‌ها با مجلس برقرار کند تا به طرف اقتصاد دانش بنیان برویم، اقتصادی که کهنه نمی‌شود، ارزش افزوده بالا دارد، اشتغال‌زایی دانش‌آموختگان دانشگاهی و قابلیت صادرات دارد و عوامل تاثیرگذار بر آن هیئت علمی‌ها و نخبه‌ها هستند و این اقتصاد، اقتصادی است که در آن نیروی انسانی ارزش است و نه امکانات فیزیکی.

رئیس هیات مدیره انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت ، درباره استقبال شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت از عضویت در انجمن نیز گفت: استقبال‌شان خوب است؛ چون آن‌ها این نیاز را احساس و مرتبا هم به ما منتقل می‌کردند. مطالبه‌گری آن‌ها تنها با یک نهاد وزارت بهداشت تامین نمی‌شود برای همین خیلی از تاسیس انجمن استقبال کردند. این از تعداد اعضای‌مان هم مشخص است. کمتر انجمنی این تعداد عضو دارد. درحالی که این تعداد فقط برای شرکت‌های تهران است و ما هنوز نتوانستیم این انجمن را در سطح کشوری ثبت کنیم.

شرکت‌های دانش بنیان در کرونا امتحان خیلی خوبی پس دادند

دکتر حسین وطن‌پور همچنین درباره اهمیت فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت در دوران شیوع ویروس کرونا بیان کرد: یکی از موفقیت‌های‌مان در طول هفت، هشت سال گذشته این بوده که نگرش دانشگاه‌ها را نسبت به رسالت اجتماعی‌شان هوشمند و آن‌ها را هوشیار کرده‌ایم؛ یعنی الان دیگر دانشگاه‌های ما نسبت به اتفاقاتی که در کشور می‌افتد، حساس هستند و دل‌شان می‌خواهد کاری برای آن بکنند و تاثیرگذاری داشته باشند که این خیلی مهم است؛ این‌که دانشگاه‌ها در میان آموزش و پژوهشی که دارند به فکر بخش سوم کار یعنی فناوری باشند و در جهت رفع مشکلات جامعه گام بردارند. یکی از این مشکلات کرونا بود.

او سپس به شرح فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در پیشگیری، تشخیص و درمان ویروس کرونا پرداخت و گفت: اولین تست کرونا توسط شرکت‌های دانش بنیان انجام شد. وقتی با کرونا مواجه شدیم، تقریبا همه شرکت‌های دانش بنیان پا وسط گذاشتند و خوشبختانه طبقه‌بندی کردیم که چه چیز برای پیشگیری، چه چیز برای درمان و چه چیز برای تشخیص می‌خواهیم. این‌ها را لیست کردیم و در هر حوزه‌ای فراخوانی اعلام کردیم و به شرکت‌ها اطلاع‌رسانی شد. مثلا در حوزه پیشگیری،ماسک داشتیم اما باید ظرفیت آن را بالا می‌بردیم یا ضدعفونی‌کننده به وفور و وسعتی که می‌بینید تولید نمی‌شد. این شرکت‌ها دستکش و ماسک‌های مختلف تولید کردند.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران همچنین به تولید کیت‌های تشخیص ویروس کرونا توسط این شرکت‌ها اشاره کرد و افزود: در حوزه تشخیص، شرکت‌های دانش بنیان انواع کیت‌ها را تولید کردند. کمی که جلوتر آمدیم، در حوزه دارو خیلی خوب عمل کردند، کمی جلوتر، اکنون درگیر تولید واکسن هستند. لذا شرکت‌های دانش بنیان واقعا در کرونا امتحان خیلی خوبی پس دادند و تقریبا تمام مقامات کشور هم به این اذعان کردند.

دکتر وطن‌پور با بیان چند مورد از تولیدات شرکت‌های دانش بنیان در روزهای کرونایی گفت: مثلا ونتیلاتوری که در حوزه درمان این بیماری موثر بود را نتوانستیم وارد کشور کنیم اما توسط شرکت‌های دانش بنیان تامین کردیم یا همین کیت‌های تشخیص سوآپ نیاز داشت که وارداتی بود و بلافاصله که متوجه این شدیم، شرکت‌های ما ظرف یک هفته موفق شدند سوآپ بسازند. لذا این شرکت‌ها در جهت تامین نیاز داخل و آن‌چه برای پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا لازم بود فعالیت‌های بسیاری داشتند. البته بعدا صنایع بزرگ‌تر و سرمایه‌های کلان‌تر هم پیوستند ولی آغاز راه با شرکت‌های دانش بنیان بود.

او با تاکید بر نقش تغییر نگرش دانشگاه‌ها در فعالیت و تولیدات شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: حتی در طب گیاهی و سنتی همه پا وسط گذاشتند. تعداد زیادی فرمولاسیون در حوزه گیاهی داریم که مطرحند. چقدر کارازمایی بالینی توسط شرکت‌های دانش بنیان در حوزه گیاهی و طب سنتی انجام شده. در مجموع نسبت به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت در دوران کرونا از سوی مقامات اعلام رضایت بسیاری شده است. 

دکتر وطن‌پور سپس در پاسخ به پرسشی درباره حمایت از تولیدات شرکت‌ها در دوران کرونا توسط انجمن بیان کرد: اتاق بازرگانی رسالتی برای تامین نیازهای بیمارستان‌ها داشت که در طول این بحران‌ اقلام مورد نیاز را تهیه و کمک‌های مالی به آن‌ها می‌کرد. یکی از کمک‌هایی که انجمن به اتاق بازرگانی می‌کرد این بود، شرکت‌هایی را که تامین‌کننده و تولیدکننده امکانات و وسایل مرتبط با کرونا بودند به اتاق بازرگانی معرفی می‌کرد و مقدار زیادی ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و … توسط آن‌ها خریداری و در طول شیوع ویروس کرونا در بیمارستان‌ها توزیع شد.

انجمن چگونه برای جوانان اشتغال‌زایی می‌کند؟

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت همچنین درباره چگونگی اشتغال‌زایی برای جوانان توسط این انجمن توضیح داد: واقعیت این است که انجمن مستقیم نمی‌تواند. انجمن از طریق تشویق، ترغیب و حمایت شرکت‌های دانش بنیان این کار را انجام می‌دهد. ما سایتی هم با عنوان «دیجی بنیان» درست کرده‌ایم که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در این سایت خودشان را معرفی کنند و لینکی هم برای استخدام افراد تلنت دارد. لذا افرادی که درخواست کار در شرکت‌های دانش بنیان را دارند می‌توانند در آن سایت خودشان را معرفی کنند و رزومه بدهند و کسانی هم که کارفرما هستند و به دنبال جذب نیروی متخصص هستند ، در آن سامانه می‌توانند افراد مطلوب خودشان را پیدا کنند.

فعالیت‌های‌مان را به سمت صادرات محصولات ببریم

در ادامه از برنامه‌های آینده انجمن برای شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت پرسش شد و دکتر وطن‌پور در این‌باره اظهار کرد: انجمن باید رسالت  نهاد غیر دولتی بودن خود را حفظ نماید؛ یعنی ما بتوانیم نمایندگان فعال‌تری از این شرکت‌ها را به عنوان عضو هیئت مدیره در انجمن داشته باشیم. و فعالیت‌های‌مان را به سمت صادرات محصولات ببریم. محصولات دانش بنیان ما خوشبختانه کیفیت خیلی خیلی خوب و بازار خیلی خوبی هم در داخل دارند منتها ما باید برای ورود به بازارهای بین‌المللی و معرفی سطح دانش ایرانی به دنیا تلاش کنیم. شاید انجمن یکی از نهادهایی است که در این زمینه می‌تواند خیلی موثر باشد و چالش‌های دولتی را هم بهمراه ندارد. من هم به عنوان  اینکه که در دولت  نیز فعال هستم  خیلی راقبم که به صادرات کمک نمایم ولی بحث صادرات اساسا بحثی است که خیلی در چارچوب‌های دولتی شکل نمی‌گیرد و باید آن را توسط بخش خصوصی و انجمن‌ها انجام داد.

او معتعقد است یکی از کارهایی که در آینده انجمن  باید انجام دهد، این است که شرکت‌های‌شان را با ثبت اختراعات آشنا کنند و دراین‌باره گفت: مثلا شرکت‌ها اگر محصول جدیدی هم داشته باشند خیلی به فکر ثبت اختراعش نیستند اما ما اگر بتوانیم کلاس‌ها و دوره‌هایی را بگذاریم و به این‌ها معرفی کنیم که چه محصولات جدیدی ارزش ثبت اختراع دارند می‌توانند محصولات‌شان را ثبت کنند.

دکتر حسین وطن‌پور سپس با اشاره به نقش آموزشی انجمن در حمایت از انجمن‌ها بیان کرد: انجمن می‌تواند سطح آموزش را خیلی بالا ببرد. کادری که ما با آن سر و کار داریم بچه‌های جوانی هستند که کار علمی زیاد کرده‌اند اما مارکتینگ یا ارزش‌گذاری دارایی‌ها را آنچنان که باید و شاید فرا نگرفته اند. این‌ها مهارت‌هایی است که در کنار توانمندی‌ها نیاز است، حتی شرکت‌هایی که در یک زمینه قوی‌ترند می‌توانند به شرکت‌های دیگر کمک کنند.

انجمن می‌تواند ارتباطات بین‌المللی را افزایش دهد

دکتر حسین وطن‌پور همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ارتباطات بین‌المللی انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران گفت: ارتباطات خوبی داریم، مثلا با ترکیه و استرالیا ، عمان و افغانستان ارتباط برقرار کرده‌ایم. با کانون‌هایی که در حوزه نوآوری و تجاری‌سازی کار می‌کنند تماس‌هایی داشته‌ایم. اما حالا هر نوع ارتباطی دچار نوعی تنش‌های سیاسی فوق‌العاده زیادی است که کشور با آن درگیر است.

او افزود: یک انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری و یک انجمن مراکز رشد بین‌المللی داریم که در کره نشستی داشتند و ما برای اولین‌بار در مجمع آن‌ها حضور پیدا کردیم. منتها آن موقع هنوز انجمن خوب پا نگرفته بود و ما در ساختار دولتی این کار را کردیم. در ساختارهای دولتی نمی‌شود، اما انجمن می‌تواند این‌ راه را ادامه و در این‌ها عضو شود که ارتباطات بین‌المللی هم افزایش پیدا کند.

اقتصاد دانش بنیان ما با سرعت خیلی خوبی به پیش می‌رود

دکتر وطن‌پور در پایان در پاسخ به سوالی درباره جایگاه فعلی اقتصاد دانش بنیان ایران نسبت به سایر کشورهای جهان بیان کرد: اقتصاد دانش بنیان ما با سرعت خیلی خوبی  به پیش می‌رود. میزان محصولات دانش بنیان ما در بازار فروش و صادرات و حتی تنوع‌شان فوق العاده است، بسیاری از شرکت‌ها حتی توانسته‌اند محصولات و دانش خود را با قیمت بالا صادر کنند و علیرغم تحریم‌ها و مشکلات رفت‌وآمد با سرعت خیلی خوبی پیش رفته‌اند.

این درحالی است که او اقتصاد دانش بنیان را اقتصادی پویا دانست و گفت: این اقتصاد همیشه بروز رسانی می‌شود و کهنه نمی‌شود، در واقع می‌گویند این اقتصاد، جایگزین اقتصاد سنتی و صنعتی قدیم خواهد شد و در آینده اقتصادی عرض اندام خواهد کرد که مبتنی بر دانش و نیروی انسانی است. آن جا است که قدرت یک کشور را نیروی انسانی آن تشخیص می‌دهد. در مجموع، اقتصاد خیلی خوبی است و همه کشورها در این جهت سرمایه‌گذاری و تکاپو می‌کنند؛ اقتصادی که  مرکز ثقل آن نیروی انسانی توانمند، پژوهشگر و دانشگاهی است.

به بالای صفحه بردن