دکتر حسین وطن پور: تأمین نیازهای داخل کشور، اولویت اساسی شرکت های دانش بنیان

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دکتر حسین وطن پور:

تأمین نیازهای داخل کشور، اولویت اساسی شرکت های دانش بنیان

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران گفت: در شرکت های دانش بنیان به دلیل حضور جوانان، نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، در زمینه نیروی انسانی پتانسیل بسیار بالایی وجود دارد. در واقع اصلی ترین سرمایه شرکت های دانش بنیان، نیروی انسانی مستعد و با انگیزه است.

دکتر حسین وطن پور، رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران، در خصوص نقش این انجمن در فعالیت شرکت های دانش بنیان گفت: شرکت های دانش بنیان به دلیل اینکه کسب و کار نوپا محسوب می شوند و حتی برخی آز آن ها تحت طبقه بندی استارت آپ ها قرار می گیرند، معمولاً مجموعه هایی هستند که با مهارت های کسب و کار، تجارت، مارکتینگ، اصول اقتصادی، تهیه و تدوین طرح تجاری، FS، اصول صادرات و قوانین و مقررات اتاق بازرگانی، وزارت بهداشت و وزارت صمت آشنایی چندانی ندارند. انجمن ها غالباً در جهت توانمند سازی اعضاء، آموزش های لازم برای اعضاء، فراهم آوردن زنجیره تأمین و سایر فعالیت های این چنینی ایفای نقش می کنند. بنابراین انجمن ها محل خوبی برای کسب تجربه و اطلاعات و همکاری بین شرکت های عضو می باشد.

وطن پور در ادامه افزود: در همین راستا، انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت استان تهران تأسیس شد. فارغ از موارد مطرح شده، این انجمن می تواند در جایگاه مطالب گری از سوی شرکت های دانش بنیان نقش آفرینی کند. به هر حال شرکت های دانش بنیان جایگاه ویژه ای را در اقتصاد دانش بنیان در همه جای دنیا و از جمله ایران، دارند و به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار می گیرند. قوانین و مقررات و تسهیلات ویژه مربوط به این شرکت ها، مدام در حال اصلاح و تغییر می باشد و وجود انجمن در این حوزه، بسیار می تواند موثر واقع شود تا ادامه فعالیت برای شرکت های دانش بنیان در آینده، تسهیل شود.

وی به اشاره به نقش مطالبه گری انجمن، اظهار داشت: با توجه به کمک های دولت به شرکت های دانش بنیان در قالب وام و تسهیلات در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، انجمن می تواند از اعضای خود در جهت تسهیل این امور و اصلاح قوانین و مقررات در مجلس شورای اسلامی به نفع شرکت های دانش بنیان، حمایت کند.

حسین وطن پور ظرفیت بالای شرکت های دانش بنیان را یک موضوع غیر قابل انکار دانست و گفت: از سوی همه مقامات رسمی و عالی رتبه کشور همواره بر نقش اقتصاد دانش بنیان در GDP تأکید می شود. شرکت های دانش بنیان محصولاتی را تولید می کنند که هرگز کهنه نمی شوند و کاملاً در بازار، رقابتی هستند. این شرکت ها می توانند هم دانش و هم محصول خود را صادر کنند.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران افزود: در شرکت های دانش بنیان به دلیل حضور جوانان، نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، در زمینه نیروی انسانی پتانسیل بسیار بالایی وجود دارد. در واقع اصلی ترین سرمایه شرکت های دانش بنیان، نیروی انسانی مستعد و با انگیزه است.

وی با بیان اینکه محصولات تولید شده در شرکت های دانش بنیان دارای نوآوری و پیچیدگی لازم می باشند، افزود: در واقع این محصولات مرز دانش هستند و همزمان با سرعت رشد و پیشرفت علم و دانش، محصولات شرکت های دانش بنیان ارتقا می یابد. به همین دلیل محصولات شرکت های دانش بنیان اغلب ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می کنند. بنابراین ظرفیت شرکت های دانش بنیان در مقایسه با شرکت های سنتی، بسیار بالاست.

وطن پور انتظارات انجمن از شرکت های دانش بنیان را اینگونه بیان کرد: اولین انتظار ما از شرکت های دانش بنیان این است که متناسب با دانش و توانمندی که دارند، نیازهای کشور را بررسی کنند، چراکه اولویت اساسی، تأمین نیازهای داخل کشور می باشد. ممکن است در مرز دانش، پروژه ای یا محصولی دارای ارزش افزوده و ارزش صادراتی بالایی بوده و در خارج از کشور بسیار طرفدار داشته باشد اما رسالت اصلی شرکت های دانش بنیان با توجه به حمایت هایی که از سوی دولت به آن ها تعلق می گیرد، تأمین نیازهای داخل کشور می باشد.

وی ادامه داد: انتظار می رود این شرکت ها، نیازهای داخلی را بررسی و اولویت بندی کنند و ظرفیت و توانمندی خود را در جهت رسالت اجتماعی خود، یعنی تأمین نیازهای داخل کشور، بکار بگیرند. طبیعتاً بازار خوبی را در داخل کشور هم می توانند به دست بیاورند که همین امر می تواند در آینده به صادرات محصول آن ها هم کمک کند.

حسین وطن پور اظهار داشت: برای بهبود عملکرد، شرکت های دانش بنیان که غالباً دانشگاهی هستند، بایستی ارتباط خود را با صنعت، به ویژه بخش های قدیمی تر، بیشتر کنند و سعی کنند در بخش های تحقیق و توسعه شرکت ها بیشتر نفوذ داشته باشند. شرکت های دانش بنیان باید منعطف باشند.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران عدم انعطاف پذیری را یکی از مشکلات شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: این شرکت ها برای دانشی که توسعه می دهند، قیمتی مشخص نمی کنند و بعضاً به همین دلیل، انجمن در توافق با سرمایه گذاران به مشکل جدی برخورد می کند. در واقع در جواب سوال معروف علم بهتر است یا ثروت، بهتر است تعادل و میانه را رعایت کرد و به ثروت هم احترام گذاشت. علم و دانش بسیار مفید است اما برای آنکه بتوان آن را به واقعیت تبدیل کرد، به پول و سرمایه نیاز است. پیشنهاد بنده این است که در حوزه قیمت گذاری دانش، شرکت های دانش بنیان لازم انعطاف بیشتری به خرج دهند.

وی گفت: در بحث اشتغال زایی، شرکت های دانش بنیان باید تمرکز خود را بر روی نیروی انسانی جوان و فارغ التحصیل دانشگاهی بگذارند. بحث صادرات و ارتباطات بین المللی نیز یکی از موضوعات مهم و تأثیرگذار در فعالیت شرکت های دانش بنیان می باشد، چراکه از طریق ارتباطات بین المللی می توانند محصولات خود را توسعه و بهبود ببخشند.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران به برنامه های انجمن برای بهبود عملکرد اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر در انجمن تلاش می شود که برنامه های کمیته و کمیسیون هایی که برای آموزش، توانمندسازی، تجاری سازی و… وجود دارد، به خوبی انجام شود.

وطن پور ادامه داد: کمیته تجاری سازی یکی از اتفاقات جذاب و مفید انجمن می باشد که جلسات آن به صورت ماهانه برگزار می شود و بسیار مورد استقبال اعضاء قرار گرفته است. در این کمیته، پس از انجام بررسی های لازم، پروژه هایی که ظرفیت تجاری سازی دارند، انتخاب شده و به سرمایه گذاران معرفی می شوند.

وی با تأکید بر نقش شتاب دهنده ها در رشد شرکت های دانش بنیان، افزود: شتاب دهندها، شرکت هایی هستند که می توانند رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان را سرعت ببخشند. شتاب دهنده ها که در حوزه های مختلف از جمله مواد اولیه دارویی، تجهیزات پزشکی و… فعالیت می کنند، فضاهای بسیار مناسبی برای حمایت از شتاب دهنده ها محسوب می شوند. در همین راستا اخیراً کمیته شتاب دهنده ها با هدف برقرار کردن ارتباط بین شتاب دهنده ها و دانش بنیان ها، در انجمن تشکیل شده است.

حسین وطن پور گفت: انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت استان تهران بسیار علاقمند است که نوع جدیدی از فعالیت انجمنی را به معرض قضاوت بگذارد. به جای آنکه انجمن، صرفاً محلی برای عضو گیری و برگزاری جلسات تشریفاتی باشد، تلاش می شود که در ارتباط با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها، انجمن، یک نقش اساسی را ایفا نماید.

وی افزود: انجمن توانسته از طریق ارتباط با دانشگاه امیرکبیر، قراردادی را منعقد نموده است تا از امکانات برج فناوری و نوآوری آن ها برای برگزاری ایده بازارها، برپایی نشست ها، استقرار استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، همچنین استفاده از فضاهایی که این دانشگاه در کیش دارد، جهت صادرات محصولات دانش بنیان، توسط اعضای انجمن مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران ارتباطات برقرار شده انجمن را خوب توصیف کرد و گفت: به دنبال اصلاح قوانین و مقررات به نفع شرکت های دانش بنیان می باشد. یکی از مشکلات قانونی موجود، منع حضور اعضای هیأت علمی در استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان است که امیدواریم با تلاش های انجمن این مشکل برطرف شود.

وطن پور در پایان افزود: این نوع نگاه به نحوه فعالیت های انجمن، می تواند انجمن ها را پویاتر کند. طبیعتاً زمانی که انجمن فعالیت خود را به درستی انجام دهد، اعضا جهت عضویت در آن علاقمند خواهند شد و انجمن را محل خوبی برای رشد و توسعه فعالیت خود می دانند.

به گزارش: روابط عمومی انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت

به بالای صفحه بردن