روناک؛ اولین تولیدکننده داروی Remdesivir در ایران

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin


 شرکت دانش‌بنیان روناک که با رویکرد تمرکز بر تولید فرآورده‌های دارویی تزریقی در سال 1382 تاسیس شد، پس از ماه‌ها تحقیق و توسعه و کار شبانه‌روزی موفق شد داروی Remdesivir را تولید کند.

داروی Remdesivir تاکنون به صورت قاچاق وارد کشور می‌شد و با قیمت گزاف در بازار آزاد در اختیار بیماران قرار می‌گرفت و حتی اخیرا نمونه‌های تقلبی آن نیز در بازار آزاد مشاهده شده بود.

داروی Remdesivir را نمی‌توان درمان قطعی COVID-19 دانست اما مطالعات مختلف نشان داده است که این دارو می‌تواند در کاهش نرخ مرگ و میر بیماران و کاهش مدت زمان بستری آنها موثر باشد.

پیشتر از سوی سازمان جهانی بهداشت نیز مقادیری از این دارو به ایران ارسال شده بود تا در مطالعات بالینی در دو بیمارستان سینا و مسیح دانشوری مورد استفاده قرار بگیرد.

توزیع داروی Remdesivir تولید شرکت داروسازی روناک به دستور و هماهنگي سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد.

دكتر سعید ملکی مدیرعامل شرکت روناک دارو هم در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه این شرکت در زمینه تولید برخی از داروها در کشور پیشگام بوده و موفق شده این داروها را برای اولین بار در کشور تولید کند، افزود: اخیرا نیز با توجه به بحرانی که شیوع ویروس کرونا در کشور ایجاد کرده است، موفق شدیم داروی Remdesivir را که هم‌اکنون خط اول درمان بیماران بستری مبتلا به نوع حاد COVID-19 در جهان است، در کشور تولید کنیم.

وی افزود: این دارو با دانش فنی بالا و در بهترین شرایط در شرکت روناک دارو تولید شده و با تولید این دارو برگ دیگری بر افتخارات این شرکت افزوده شد. ضمن اینکه این دارو را روی سه بیمار مبتلا به نوع حاد COVID-19 استفاده کردیم که باعث شد آنها از شرایط بحرانی بیماری خارج شوند.

به بالای صفحه بردن