ناصر ریاحی؛ درانجمن زنجیره خدمات به شرکت های دانش بنیان سلامت ارائه می شود

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
جناب آقای ریاحی

ناصر ریاحی عضو هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان سلامت 
درانجمن زنجیره خدمات به شرکت های دانش بنیان سلامت ارائه می شود
ریاحی در ابتدا به ذکر تاریخچه ای از شکل گیری انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت، اشاره کرد و افزود: کمیته تجاری سازی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به صورت ماهانه جلسات کمیته تجاری سازی برگزار می شد که در یک سو استارتاپ ها و شرکت های نوپا حضور داشتند و از سوی دیگر سرمایه گذارها بودند. این جلسات دچار نقیصه هایی بودند شرکت ها به دلیل نبود قانون مالکیت معنوی طرح خود را کامل معرفی نمیکردند و سرمایه گذاران نیز به دلیل بدنه دولتی وزارتخانه معذوریت و ملاحظاتی داشتند. بنابراین از سوی دکتر وطن پور پیشنهاد شد برای افزایش اثربخشی جلسات کمیته تجاری سازی آن را به بخش خصوصی و به طور مشخص اتاق بازرگانی تهران واگذار کنیم. 
او در ادامه افزود: تفاهم نامه ای میان وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی تهران بسته شد تا طی آن انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت تاسیس شود و به امر توانمندسازی، تجاری سازی و به طور کلی ساماندهی شرکت های این حوزه  بپردازد که با حضور 150 شرکت نخستین مجمع عمومی برگزار شد و انجمن به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
به گفته ریاحی، در گام نخست برگزاری جلسات کمیته تجاری سازی به انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت سپرده خواهد شد تا نشست ها با حضور دارندگان ایده و سرمایه گذار مرتبط با هدف دستیابی به نتایج قابل گزارش تشکیل شوند.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه فراهم ساختن بسترهای تجاری سازی را وظیفه انجمن دانست و افزود: در این راه با مراکز مختلف وارد مذاکره شدیم تا زنجیره ای از خدمات مورد نیاز شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت را در اختیار آنها قرار دهیم.
به گفته ریاحی همکاری با کانون پتنت ایران برای ثبت اختراعات خارجی شرکت های دانش بنیان، یکی از این بسترسازی ها است که انجمن به درستی آن را شناسایی کرده است.
او با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین الزامات و پیش‌نیازهای ورود محصولات دانش‌بنیان به بازارهای بین‌المللی اطمینان از حفاظت از حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت فناوران و شرکت‌ها بر آنهاست افزود: کانون ثبت اختراع یا (Patent) زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است اختراعات و یافته های فناورانه دانش بنیان را در امریکا و اروپا ثبت می کند.  از مزایای ثبت اختراع، عدم افشای نتایج با ارزش حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان یا پایان‌نامه‌های دانشجویی و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی است.
او به ضرورت این خدمت تاکید کرد و گفت: در ارائه های برخی شرکت های دانش بنیان شاهد بودیم برخی از ایده ها پیش از آن در دنیا اجرا شده است و ایده نو و بدیع نیست. سپس باید بررسی شود که کدام صنعت و کدام صنعتگر می تواند آن ایده را تولید کند و در پایان کدام سرمایه گذار می تواند روی این ایده سرمایه گذاری کند.
 ریاحی یادآور شد: در این میان کانون به دلیل توافقاتی که با مراکز ثبت اختراع در دنیا دارد این خدمت را با هزینه های تعدیل شده به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند. شخص فناور و مخترع تنها 5 درصد ثبت اختراع در آمریکا و 10 درصد ثبت اختراع در اروپا را متقبل خواهد شد. به این ترتیب خیال صاحبان کسب و کار دانش بنیان را در این مقوله راحت کردیم.
او در گام بعدی به همکاری با مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی تهران اشاره و یادآور شد: مهمترین نکته این است که آیا طرح و ایده مطرح شده توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟ این سوال مقدمه ای است برای تجاری سازی. فرض را بر این میگیریم که شرکت ها تحقیقات فنی را خودشان انجام داده اند بنابراین با همکاری مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی تهران توجیه اقتصادی طرح ها مورد بررسی قرار میگیرند. در واقع این موضوع از آنجا می آید که لازم نیست برای هر چیزی یک کارخانه و خط تولید جدید ایجاد کرد در اغلب مواقع می توان با تعویض یک قطعه یا عایق یک ماشین با ظرفیت تولید و با کیفیت بالا امر تولید را انجام دهیم.
او از همراهی شرکت های دانش بنیان با هیات های تجاری اعزامی به کشورهای مختلف و به خصوص کشورهای منطقه خبر داد و گفت:  با همکاری اتاق بازرگانی تهران تصمیم بر آن شد یک یا تعدادی شرکت دانش بنیان را حمایت کنیم تا همراه با هیات تجاری اعزام شده به کشورهای منطقه سفر کند و از روند اینگونه مذاکرات مطلع شود و تجربه عملی کسب کند و همچنین امکان معرفی خود به بازارهای جهانی را به دست آورد.
به گفته ریاحی، می توان از شرکت های دانش بنیان و نوپا دعوت کرد تا در نشست هایی که هیات تجاری از کشورهای خارجی به ایران می آیند حضور داشته باشند و در برنامه کاری این هیات ها فرصتی برای معرفی و ارائه این دست از شرکت ها با هدف یافتن سرمایه گذار گنجانده شود. 
او با اشاره به اینکه در ادامه این زنجیره ارائه تسهیلات قرار دارد، تشریح کرد: صندوق های پژوهش فناوری در حوزه سلامت نیز آماده ارائه خدمات و تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های این حوزه است.
ریاحی با تاکید بر اینکه انجمن وظیفه خود را در این می داند که تجاری سازی شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای نوپا را فراهم سازد، گفت زمینه دریافت تسهیلات و وام، ثبت اختراع خارجی، معرفی در مجامع بین المللی، همراهی هیات های تجاری را طی مذاکراتی که تاکنون با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، اتاق بازرگانی تهران، کانون پتنت ایران و غیره داشتیم مهیا ساختیم؛ ولی به محض اینکه هر یک از شرکت ها موفق به جذب سرمایه گذار شود و محصولی را به صورت تجاری روانه بازار کند دیگر از حیطه فعالیت های انجمن خارج می شود و در واقع کار انجمن با آن شرکت تمام می شود.

به بالای صفحه بردن