هفت استارتاپ موفق در حوزه سلامت و مراقبت در منزل

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مراقبت در منزل (Home care) به معنای ارائه خدمات بهداشتی درمانی و حمایت و مراقبت از بیماران در خانه توسط افراد دارای مجوز در این زمینه است. علاوه بر افراد معلول و ناتوان و افراد نیازمند به مراقبت‌های خاص پزشکی، مراقبت در منزل برای افراد مسن که با سختی به مراکز ارائه‌دهنده خدمات سلامت دسترسی دارند نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. این خدمات از مراقبت‌های شخصی مانند استحمام و کمک به حفظ بهداشت فردی تا مراقبت‌های پزشکی مانند تزریقات و بررسی مداوم فاکتورهای حیاتی را شامل می‌شود.

همچنین از مزایای این سبک از ارائه خدمت برای نظام سلامت و ارائه‌دهندگان می‌توان به کاهش هزینه‌های مراقبتی جامعه، کاهش هزینه‌های بیمارستانی، تسریع در ترخیص از بیمارستان و افزایش گردش تخت، کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی و پیشگیری از بستری‌های غیرضروری اشاره کرد.

در زیر به معرفی چند نمونه از استارتاپ‌هایی که در زمینه ارائه خدمات مراقبت در منزل فعالیت می‌کنند می‌پردازیم.

استارتاپ Honor

خدمات

آنِر شبکه‌ای از مراکز مراقبت در منزل ایجاد کرده و کارهای اجرایی مانند گزینش و استخدام مراقب سلامت، مدیریت نیروی انسانی و حتی برخی مسائل حقوقی را برای مراکز عضو شبکه‌اش انجام می‌دهد. به این ترتیب مدیران این مراکز، فرصت انجام کارهای مدیریتی مهم‌تر را دارند.

همچنین، آنِر برای کاربران نهایی که معمولا خانواده افراد مسن هستند، اپلیکیشنی طراحی کرده که به وسیله آن می‌توانند درخواست مراقبت در منزل نمایند. اپلیکیشن آنِر به آنها اجازه می‌دهد از زمان دقیق رسیدن پرستار مطلع شوند، کارهایی که باید انجام شود را یادآوری نمایند. پس از رفتن مراقب سلامت، از کارهایی که انجام داده اطلاع یابند و نسبت به آن بازخورد دهند. شکل‌گیری شبکه مراکز مراقبت در منزل، دسترسی به مراقبت سلامت باکیفیت در زمانی کوتاه را برای خانواده‌ها ممکن کرده است.

چرخش

آنِر در ابتدا از مدل فروش B2C استفاده می‌کرد. یعنی یک موسسه ارائه مراقبت در منزل بود که مراقبان سلامت را استخدام و به خانواده افراد مسنی که نیاز به مراقبت داشتند معرفی می‌کرد. تنها نوآوری آنِر در آن زمان، استفاده از پلتفرمی شبیه اسنپ بود که مراقبان سلامت می‌توانستند درخواست‌های مشتریان را ببینند و متناسب با شرایط و زمان خود آنها را انتخاب کنند.

اما مدیران آنِر فرصت نویی را کشف کردند. آنها متوجه شدند مؤسسه‌های کوچک ارائه‌دهنده خدمات مراقبت در منزل در مدیریت کارهای خود با مشکل روبه‌رو هستند و تصمیم گرفتند این مسأله را حل و به این مؤسسات در ارائه خدمات بهتر کمک کنند. به این ترتیب در سال 2017 چرخش کردند و مدل کسب‌وکار خود را به B2B تغییر دادند. به نظر می‌رسد ارزش پیشنهادی آنها مورد استقبال مشتریان جدید قرار گرفته است.

سرمایه‌گذاری

استارتاپ آنِر در سال 2015 راه‌اندازه شده و تا کنون در سه دور، مجموع 115 میلیون سرمایه جذب کند.

وبسایت

www.joinhonor.com

استارتاپ Hometeam

خدمات

هوم‌تیم خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان ارائه می‌دهد. این استارتاپ خدمات در منزل منحصر به فردی را از طریق آموزش و پشتیبانی مراقبت‌کنندگان ارائه می‌دهد.

مزیت رقابتی

استارتاپ هوم‌تیم نرم‌افزار ویژه‌ای برای خود طراحی نموده است که هوشمندانه خانواده‌ها را به مراقبت‌کننده مناسب با شرایط و نیازهای ایشان متصل می‌کند. همچنین نرم‌افزار هوم‌تیم امکان ثبت برنامه مراقبتی و مدیریت آن توسط خانواده و فرد سالمند و همچنین نظارت و پایش اقدامات و مسائل مختلف را فراهم می‌کند.

مدل درآمدی

خدمات هوم تیم تحت پوشش برنامه‌های بیمه قرار دارد. این استارتاپ اثبات نموده است که خدماتش به کاهش 46 درصدی بستری و 42 درصدی مراجعه به اورژانس منجر می‌شود. بیمه‌ها نیز به دلیل کاهش هزینه‌هایی که این خدمات برای آن‌ها ایجاد می‌کند هزینه‌های آن را پرداخت می کنند.

سرمایه‌گذاری

این استارتاپ در سال 2013 آغاز به کار کرده است و تاکنون موفق شده در 3 دور در حدود 43/5 میلیون دلار سرمایه جذب نماید.

وبسایت

www.homehealthteam.com

استارتاپ CareLinx

خدمات

کِرلینکس مارکت پلیِس ارائه‌دهندگان مراقبت‌های در منزل است. این پلتفرم به خانواده‌ها کمک می‌کند که بتوانند مناسب‌ترین فرد را که با نیازها و شرایط ایشان مطابقت دارد بیابند، استخدام کنند و امور مربوط به آن را مدیریت نمایند.

ارزش پیشنهادی

پلتفرم کرِلینکس پنل‌های مدیریتی و دسترسی به خانواده‌ها، ارائه‌دهنده خدمات و حتی شرکت بیمه ارائه می‌دهد که می‌توانند کلیه امور را پایش و مدیریت نمایند. به عنوان مثال برای ارائه‌دهنده خدمت برنامه زمان‌بندی، پایشگر زمان، مدیریت مراقبت‌ها و محاسبه دستمزد از جمله ویژگی‌هایی است که به ایشان ارائه می‌گردد. از دیگر مزایای این پلتفرم کمک و همراهی با خانواده‌ها برای یافتن مناسب‌ترین مراقبت‌کننده است. همچنین بررسی و ارزیابی دقیق سوابق مراقبت‌کنندگان و امکان دسترسی خانواده‌ها به این بررسی در این پلتفرم درنظر گرفته شده است.

مزیت رقابتی

این استارتاپ در حالی که هزینه مراقبت‌های در منزل را تا 50 درصد نسبت به مراکز سنتی ارائه دهنده این خدمات کاهش داده است، توانسته حقوق ارائه‌دهندگان خدمت را افزایش دهد. درصدی که کِرلینکس از پرداخت دریافت می‌کند در حدود 15 درصد است که در مقایسه با مراکز دیگر -که ۷۵ درصد دریافت می‌کنند- بسیار کمتر است.

سرمایه‌گذاری

استارتاپ کِرلینکس در سال 2011 بنیان‌گذاری شده است و سه دور جذب سرمایه داشته است که از دو دور آن مبلغ 5 میلیون دلار جذب نموده است. در سال 2017 شرکت جنرالی گلوبال اسیستنس که در زمینه بیمه مسافرت فعالیت می‌کند کِرلینکس را به مبلغ نامشخصی خریداری نموده است.

وبسایت

www.carelinx.com

استارتاپ Dispatch Health

خدمات

استارتاپ دیسپچ‌هلث مراقبت‌های بهداشتی درمانی را در محل ارائه می‌دهد. در حقیقت تمام خدماتی که در اورژانس‌ها و درمانگاه‌های عمومی ارائه می‌گردد توسط دیسپچ‌هلث در محل به بیماران ارائه می‌شود. این خدمات شامل گرفتن آزمایشات، تزریقات و حتی مراقبت‌های دیگری مانند بخیه زدن نیز می‌گردد. افراد برای درخواست این خدمات می‌توانند از اپلیکیشن، وب‌سایت و یا تماس تلفنی استفاده نمایند.

عملکرد

برای درخواست خدمات از یکی از طرق گفته شده این درخواست ارسال می‌گردد. یک نفر ارائه‌دهنده خدمات سلامت با بیمار تماس می‌گیرد و بر اساس علائم وی مراقبت‌هایی را که نیاز دارد تعیین می‌کند. در نهایت فرد مناسب برای ارائه آن مراقبت‌ها که مجوز انجام آنها را دارد به محل اعزام می‌گردد.

جریان درآمدی

این استارتاپ به افراد حقیقی با یا بدون بیمه خدمات ارائه می‌دهد. بدون شک هزینه مراقبت‌ها بدون بیمه زیاد است ولی با پوشش بیمه این هزینه‌ها به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. دیسپچ‌هلث ادعا می‌کند که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد ولی هیچ شواهدی برای آن ارائه نداده است.

سرمایه‌گذاری

دیسپچ‌هلث سال 2013 بنیان‌گذاری شده و تا کنون موفق به جذب بیش از 34 میلیون دلار سرمایه در 2 دور سرمایه‌گذاری شده است.

وبسایت

www.dispatchhealth.com

استارتاپ Wellthy

محصول

استارتاپ وِلثی، پلتفرمی است که به افراد برای هماهنگ کردن و مدیریت سلامت خودشان یا افراد خانواده‌شان -به دلیل کهولت سن، آسیب، بیماری مزمن و غیره- کمک می‌کند. کاربر، ابتدا شرایط زندگی و وضعیت سلامت فرد مورد نظرش را در حساب کاربری‌اش وارد می‌کند. سپس ولثی براساس این اطلاعات یک هماهنگ‌کننده مراقبت شخصی (care coordinator) را به او معرفی می‌کند. از این پس، این هماهنگ‌کننده تمام اقدامات لازم به جز درمان را برای بهبود سلامت فرد انجام می‌دهد.

خدمات

ولثی به خانواده‌ها کمک می‌کند مسائل پیچیده حقوقی و مالی در زمینه وکیل، وصیت‌نامه، بیمه، هزینه‌های درمانی و غیره را مدیریت کنند.

هماهنگ‌کننده مراقبت به خانواده‌ها برای انتخاب خانه سالمندان یا مرکز نگهداری دائمی یا موقت (در صورت نیاز)، ایمن کردن محیط زندگی برای فرد و دسترسی به خدمات اجتماعی مانند ارتباط با گروه‌های حمایتی کمک می‌کند. او همچنین زمان مصرف داروها، تجدید داروها، قرار ملاقات‌های پزشکی، اطلاعات تماس مراقبان و درمانگران فرد و ذخیره اسناد و سوابق پزشکی را در پلتفرم وارد کرده و آنها را مدیریت می‌کند.

همه این اطلاعات در فضای ابری ذخیره می‌شود و تمام اعضای خانواده و دوستان فرد تحت مراقبت، می‌توانند به صورت امن به آنها دسترسی داشته باشند.

مدل درآمدی

ولثی از مدل فروش فریمیوم استفاده می‌کند. ثبت و سازماندهی‌ سوابق سلامتی خود و اعضای خانواده برای همه امکان‌پذیر و رایگان است، اما برخورداری از هماهنگ‌کننده مراقبت شخصی و ذخیره امن اطلاعات در ولثی 300 دلار در ماه هزینه دارد.

البته این استارتاپ خدمات خود را به سازمان‌ها هم می‌فروشد و استفاده از این خدمات برای کارکنان آن سازمان‌ها رایگان است.

سرمایه‌گذاری

ولثی در سال 2014 بنیان‌گذاری شده و تا کنون طی دو دور سرمایه‌گذاری، مجموع 6.6 میلیون سرمایه جذب کرده است.

وبسایت

www.wellthy.vom

استارتاپ The Helper Bees

خدمات

استارتاپ هلپر بییز، پلتفرم مراقبت در منزل برای سالمندان است که مراقبت‌کنندگان را بدون واسطه به خانواده‌ها و سالمندان متصل می‌کند. این پلتفرم در واقع واسطه‌ها را حذف می‌کند و از این طریق درآمد مراقبت‌کنندگان را افزایش می‌دهد.

مزیت رقابتی

هلپر بییز ارزش پیشنهادی اصلی خود را اعتماد قرار داده است. مراقبت‌کنندگانی که در این پلتفرم هستند مستقل می‌باشند ولی هلپر بییز پیش از ورود، سوابق ایشان را به دقت بررسی می‌کند.

عملکرد

در این پلتفرم امکان انتخاب مراقبت‌کننده وجود دارد ولی علاوه این هلپر بییز می‌تواند خود بهترین مراقبت‌کننده را براساس نیازها، شخصیت و ویژگی‌های فرد سالمند پیشنهاد دهد.

جریان درآمدی

از هر پرداخت 25% به هلپر بییز تعلق می‌گیرد که این مبلغ نسبت به درصدی که مراکز سنتی مراقبت در منزل دریافت می‌کنند بسیار کمتر است.

سرمایه‌گذاری

استارتاپ هلپر بییز سال 2015 راه‌اندازی شده است و تاکنون در حدود 120 هزار دلار جذب سرمایه داشته است.

وبسایت

www.thehelperbees.com

استارتاپ Heal

محصول

هیل پلتفرمی برای درخواست ویزیت پزشک در منزل، محل کار و غیره است. این استارتاپ در حال حاضر در حیطه مراقبت‌های فوری مانند عفونت تنفسی یا گوش، مراقبت‌های اولیه برای آلرژی، فشار خون یا کلسترول بالا، کودکان (بررسی رشد، واکسیناسیون و غیره) و غربالگری سلامت خدمات می‌دهد.

خدمات هیل توسط بیمه‌های بسیاری تحت پوشش قرار گرفته.

عملکرد

برای درخواست پزشک در پلتفرم هیل کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن شهر، تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب و درخواستتان را ثبت کنید. آنگاه در زمان مقرر پزشک همراه یک دستیار به محل شما (منزل، محل کار یا غیره) مراجعه می‌کند. پزشک، معاینه، تشخیص و درمان را انجام می‌دهد و دستیار سلامت، علائم حیاتی را چک می‌کند، در صورت نیاز نمونه‌گیری را انجام می‌دهد و به پزشک کمک می‌کند.

ارزش پیشنهادی

آنچه هیل بر آن تأکید می‌کند این است که خانواده‌ها با استفاده از پلتفرم این استارتاپ، با صرف هزینه‌ای برابر ویزیت در مطب خدمات بسیار بیشتری بگیرند:

• صرفه‌جویی در زمان: هیل زمان طی شده در مسیر و مدت انتظار در مطب شلوغ و آلوده پزشک را به صفر می‌رساند.

• ویزیت دقیق‌تر و طولانی‌تر: پزشکان هیل به طور میانگین 30 دقیقه برای بیمار زمان می‌گذارند، حدود سه برابر بیشتر از ویزیت در مطب

• معاینه همه‌جانبه: پزشک در منزل بیمار به طور خودکار با سبک زندگی او آشنا می‌شود. همچنین می‌تواند از داروهایی که مصرف می‌کند و نحوه تغذیه‌اش هم مطلع شود و در صورت لزوم آن را اصلاح کند.

سرمایه‌گذاری

هیل در سال 2014 تأسیس شده و تا کنون در شش دور سرمایه‌گذاری مجموع 71.1 میلیون سرمایه جذب کرده است.

وبسایت

www.heal.com

کشورهای توسعه‌یافته رویکرد استفاده از مکان‌هایی با تسهیلات غیربیمارستانی مانند مراقبت در منزل را برای درمان بیماری‌های مختلف حاد و مزمن که دوران نقاهت طولانی دارند پیش گرفته‌اند. بنابر مطالعات انجام شده انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور، مراقبت در منزل جایگزین بسیاری از خدمات بیمارستانی گردد. استارتاپ‌هایی که نام برده شد تنها مثال‌هایی از نمونه‌های متعدد ارائه دهنده این خدمات را شامل می‌شوند. امید است با ارزش آفرینی چنین استارتاپ‌هایی شاهد افزایش روز افزون کیفیت زندگی و ارتقای سلامت بشر باشیم.

به بالای صفحه بردن