پرسیس ژن شتابدهنده ای در حوزه بیولوژیک

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

پرسیس ژن شتابدهنده ای در حوزه بیولوژیک

حوزه فعالیت پرسیس ژن در حوزه‌‌ داروهای گیاهی، دارو با منشأ طبیعی، سلول‌های بنیادی، آنتی‌بادی منوکلونال، سرم‌های انسانی، واکسن‌های انسانی، پروتئین نوترکیب، محصولات مشتق از پلاسما و واکسن‌های دامی است.

امیرحسین کارآگاه، مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن در ابتدا به شرحی از راه اندازی شتابدهنده اش پرداخت و گفت: تعداد زیادی دانشگاه و موسسات پژوهشی مانند انستیتو پاستور، انستیتو رازی و پژوهشگاه ژنتیک و… فعال هستند که دانشجویان در آنها کار پژوهشی انجام می دهند و در طرف دیگر بازار، تعدادی شرکت فعالند که محصول تولید می کنند اما این دو سوی داستان، حرف همدیگر را متوجه نمی‌شدند؛ یعنی نه صنعت حاضر به پذیرفتن‌ تحقیقات دانشجویان یا سرمایه‌گذاری در آنها بود و نه دانشجویان می‌دانستند که نیاز این صنعت چیست.

مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن در ادامه افزود: این خلا را مشاهده کردیم و پرسیس دقیقا به این دلیل شکل گرفت تا حد واسطی ایجاد کنیم که هم به دانشجویان و پژوهشگران بگوییم که نیاز صنعت چیست تا بتوانند روی نیازهای صنعت و نیازهای بازار، وقت‌ و هزینه‌شان را صرف کنند و هم اینکه به تولیدکننده و بخش صنعتی بگوییم که تکنولوژی مورد نظر و مورد علاقه‌اش تولید‌شده و بنابراین می‌تواند از آنها استفاده کند.

کارآگاه می‌گوید در واقع ما قصدمان ایجاد مکان و محلی بوده که دانشجویان و محققان جوان واردش شوند و تحقیقات دانشجویی‌شان را به تکنولوژی صنعتی تبدیل کنند. بنابراین در این صورت پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه ایجاد می‌شود و می‌توانیم امیدوار باشیم که خروجی مناسبی از این تلفیق به دست بیاید.

مدیرعامل پرسیس ژن درباره اینکه میزان آشنایی بنیانگذاران پرسیس ژن با مفهوم شتاب‌دهنده و مسائلی از این دست چقدر بوده، می‌گوید: در سال ۹۴، در انجمن با سایر همکاران به این نتیجه رسیدیم که باید چنین مرجعی ایجاد کنیم اما اصلا نمی‌دانستیم شتاب‌دهنده چیست. ما فکرهای‌مان را کرده بودیم و ایده را به اصطلاح پخته بودیم.

کارآگاه با بیان اینکه نمیدانستیم شتابدهنده چیست؟! گفت: با معاونت علمی ریاست جمهوری جلسه‌ای برگزار کردیم و وقتی طرح کارمان و اهداف‌مان را برای‌شان توضیح دادیم، آنها به ما گفتند که این کار شما، یعنی راه‌اندازی یک شتاب‌دهنده. آن زمان شتاب‌دهنده‌های آی‌تی راه‌اندازی شده بود و ما برای آشنایی با این موضوع، به مطالعه شتاب‌دهنده‌های موجود در ایران پرداختیم. بعد از این مطالعه، در مهر ۱۳۹۵، پرسیس راه‌اندازی شد.

او افزود: در واقع شتاب‌دهنده پرسیس ژن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌عنوان شتاب‌دهنده زیست فناوری پزشکی کشور آغاز به کار کرده است. زمینه فعالیت این شتاب‌دهنده، زیست‌فناوری دارویی و پزشکی، محصولات مشتق از پلاسما، سرم‌های درمانی، واکسن‌های انسانی و دامی، داروهای گیاهی، دارو با منشأ طبیعی و طب نوساختی (سلول‌های بنیادی) است.

برای ورود به این شتاب‌دهنده باید اطلاعاتی داشته باشیم، چون اینجا حوزه دارویی است و زمانی که تیم‌ها صرف می‌کنند، با دیگر حوزه‌ها متفاوت است. دوره کارآزمایی بالینی حداقل یک‌و‌نیم سال تا دو سال و دوره تولید، حداقل پنج سال برای داروهای بیولوژیک است.

یکی از دلایل اهمیت صرف زمان و سرمایه برای تولید داروهای بیوتکنولوژی این است که تولید داروهای بیولوژیک، نرخ اشتغال تحصیل‌کرده بسیار بالایی دارد. بنابراین رشد این فضا، به رشد اشتغال‌زایی دانشجویان این حوزه منجر می‌شود.

او با تاکید بر اینکه برای حضور در این فضا باید نکاتی را مدنظر داشت، گفت: تیم فناور، علاوه بر دانش و نیروی انسانی، مواد و ملزومات مصرفی را خودش تامین می‌کند. البته در اینجا امکانات زیرساختی متنوعی در اختیار تیم‌های فناور قرار می‌گیرد؛ امکاناتی همچون‌ فضای استقرار فیزیکی،‌ آزمایشگاه، فضای تولید با گواهی GMP، نیروی انسانی و امکانات اداری، منتورشیپ، آموزش‌های فنی و آموزش‌های عمومی کسب‌وکار و از همه مهم‌تر، تعهد به فروش فناوری حاصل.

کارآگاه گفت: ضمن اینکه آموزش‌های تاسیس و راهبری کسب‌وکار و همچنین، روندهای اداری همچون ثبت شرکت، اخذ کارت بازرگانی، کمک به اخذ گواهی دانش‌بنیان و… از طریق شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات تجاری‌سازی، به تیم‌ها‌ عرضه می‌شود. امکان دریافت وام یا عقد قرارداد VC با نرخ بهره ترجیحی از طریق ستاد توسعه زیست‌فناوری هم برای تیم‌ها وجود دارد.

به بالای صفحه بردن