گفت‌وگو با دکتر علی اسلامی‌فر، بازرس اصلی انجمن شرکت‌های دانش بنیان سلامت تهران و مدیر عامل شرکت هیراب طب عرشیا

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

چالش‌های پیش روی یک شرکت دانش بنیان حوزه سلامت

بازرس اصلی انجمن شرکت‌های دانش بنیان سلامت تهران و مدیر عامل شرکت هیراب طب عرشیا با اشاره به برخی چالش‌های پیش‌ روی شرکت‌های دانش بنیان این حوزه از اهمیت حرکت دانشگاه‌ها به طرف نسل چهارم و تبدیل دانش به محصول یا صنعت می‌گوید.

دکتر علی اسلامی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی انجمن شرکت‌های دانش بنیان سلامت تهران در آغاز با ارائه توضیحی در خصوص فعالیت‌های شرکت دانش بنیان هیراب طب عرشیا اظهار کرد: این شرکت بر تولید تجهیزات پزشکی متمرکز است. در واقع با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص این‌که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها شرکت‌های دانش بنیان تاسیس کنند و نیز با توجه اولویت‌هایی که از طرف وزارت بهداشت در آن زمان اعلام شد، این شرکت تاسیس شد.  

او ادامه داد: دنیا در حال حرکت به سمت دانشگاه نسل چهارم است. دانشگاه نسل اول صرفا مطلب می‌گفت، نسل دوم به آزمایشگاه‌ها رسید، نسل سوم تحقیقات را شروع کرد و نسل چهارم تحقیقات را تبدیل به تکنولوژی کرد. دانشگاه‌ها حتما باید به این سمت بروند چون تحقیقات تنها به پروپوزال مبدل می‌شوند و پروپوزال هم بیشتر به درد خارجی‌ها می‌خورد و آن‌ها هستند که از پروپوزال‌های ما بهره می‌برند، ما از عمده مقالاتی که نوشته می‌شود، بهره‌برداری چندانی نمی‌کنیم. در نتیجه و بر این مبنا ما کارمان را در شرکت بر این اساس تعریف کردیم که دانش را تبدیل به محصول یا صنعت کنیم، کارآفرینی کنیم و از خروج ارز جلوگیری کنیم تا برای کشورمان ثروت ایجاد کنیم.

دکتر اسلامی‌فر همچنین با اشاره به روند تولید دستگاه سل‌کانتر گفت: طرح کلان ملی در سراسر کشور برای تمام دانشگاه‌ها اعلام و در نهایت در سال ۱۳۹۲ منجر به ساخت دستگاهی به نام سل‌کانتر شد. این دستگاه قلب یک آزمایشگاه است. با توجه به این‌که اولین کسی که وارد آزمایشگاه یا اورژانس می‌شود، اورژانس دو کار برای این‌که به تشخیص یقین پیدا کند انجام می‌دهد؛ یکی آزمایش ادرار و دیگری آزمایش سی‌بی‌سی است. دستگاه سل‌کانتر یک دستگاه حیاتی برای تمام آزمایشگاه‌ها و اورژانس‌های سراسر کشور است، بر این مبنا هنگامی که طرح کلان ملی را در خصوص تولید آن اعلام کردند، پروپوزال‌ها از سراسر دانشگاه‌ها جمع شد و در نهایت دو مرکز انتخاب شدند، یکی از دانشگاه صنعتی شریف و دیگری از انستیتوپاستور(به مدیریت بنده). 

مدیر عامل شرکت دانش بنیان هیراب طب عرشیا سپس بیان کرد: از اول بنا شد بر این مبنا برویم که قطعات را بگیریم، اسمبل کنیم، برنامه بنویسیم و بتوانیم از آن خروجی بگیریم تا بتوانیم این دستگاه را بسازیم. منتها بعد از این‌که به روند ساخت آن وارد شدیم، برخی قطعات را به ما ندادند.  این طرح حدودا یک سال و نیم طول به طول انجامید و ما توانستیم ایران را به عنوان پنجمین کشور جهان از نظر دارا بودن این تکنولوژی معرفی کنیم. هر چند که در این مسیر مشکلات زیادی داشتیم، کارمان در مدت یک سال و نیم انجام شد اما گرفتن مجوز سه سال طول کشید.

دکتر علی اسلامی‌فر سپس گفت: در این راه مشکلات دیگری هم داشتیم، به عنوان کسی که صاحب دانش هستیم، طبعا صاحب پول نبودیم. برای همین ناگزیر شدیم از مراکز مختلف وام بگیریم. و همه این فرآیند و به طول انجامیدن صدور مجوز  باعث مشکلاتی شد. هر چند که اخیرا با هیئت امنای ارزی قرداد بستیم و کار را جلو می‌بریم. اما این که یک دانش بزرگ است که سالانه برای آن ۷۵۰میلیارد تومان (برای این دستگاه و مواد مصرفی‌اش) ارز از کشور خارج می‌شود اما ما در کشور خودمان آن را ساخته‌ایم. انشاالله نسل‌های جدید آن را هم می‌سازیم. در کنار این دستگاه‌هایی را که نیاز خود وزارت بهداشت بوده هم ساخته‌ایم.

او در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص فعالیت‌های انجمن شرکت‌های دانش بنیان سلامت تهران اظهار کرد: تشکیل شدن انجمن، کار بسیار خوبی بود. منتها این شرط لازم بود اما شرط کافی نیست. برای شرط کافی باید مشکلات شرکت‌های دانش بنیان لحاظ شود؛ مشکلاتی مثل اخذ مجوز، گرفتن وام‌ و … . کمک به این شرکت‌ها در پیشبرد این مسائل است و تنها در تجاری‌سازی خلاصه نمی‌شود. مگر چند شرکت داریم که نیازمند تجاری‌سازی هستند، خیلی از شرکت‌ها در این مدت حمایت نشدند و باید در خصوص رفع مشکلاتی از جمله گرفتن مجوز و وام به آن‌ها کمک شود. 

بازرس انجمن شرکت‌های دانش بنیان سلامت تهران مشکلات شرکت‌ها را اغلب مشکلات اداری دانست و گفت: من از مسئولانی که این مصاحبه را می‌خوانند، خواهش می‌کنم که در اخذ مجوزها و اخذ وام‌ها به شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند. تا پیش از این، بیشتر این‌طور بوده که می‌خواستند بگویند صرفا شرکت دانش بنیان داریم و مشکلات را ارزیابی نکرده‌اند و هر جا احساس کردند کسی می‌خواهد مشکلاتش را بیان کند، بایکوت خبری کرده‌اند.

فاطمه نظر محمدی- خبرنگار حوزه روابط عمومی انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت تهران

به بالای صفحه بردن