پرگبیون®1

شرکت بنیان سلامت کسری ( دانش بنیان ) از شرکت های خانواده زیست تخمیر است که از سال  ۱۳۹۳ فعالیت  خود را به عنوان یک شرکت استارت آپ در مرکز رشد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز نموده است. محققین این شرکت تاکنون موفق به فرمولاسیون چندین فرآورده مورد نیاز بیماران دیابتی، ورزشکاران، کودکان و هم چنین فرآورده های سلامت محور گردیده که تمامی این فرآورده ها پس از طی مراحل قانونی پروانه تولیدی از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت را کسب نموده است و خوشبختانه محصولات این شرکت در بازده زمانی کوتاهی پس از ورود به بازار اعتماد جامعه پزشکی، بیماران و مصرف کنندگان را بدست آورده است.

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

توضیحات

بسته بندی و شکل دارویی

هر جعبه حاوی 30عدد قرص  به همراه برگه راهنمای بیمار می باشد.

اجزا و مواد تشکیل دهنده

400 میکروگرم فولیک اسید

416 میکروگرم ال‌متیل‌فولات

150 میکروگرم ید

1.2 میلی گرم ویتامین B1

1.6میلی گرم ویتامین B2

1.9 میلی گرم ویتامین B6

3.5 میکروگرم ویتامین B12

13 میلی گرم ویتامین E

60 میکروگرم بیوتین

15 میلی گرم نیاسین

 6 میلی گرم پنتوتنیک اسید

110 میلی گرم ویتامین C

موارد مصرف

کمک به تامین نیاز روزانه مادر به فولیک اسید، ید و ویتامین های ضروری در دوران بارداری

تامین نیاز روزانه مادر به مصرف ید به شکل مکمل در دوران بارداری برای جلوگیری از آسیب مغزی غیر قابل بازگشت جنین طبق نظر انجمن تیروئید آمریکا

تامین نیاز روزانه مادر به فولیک اسید در دوران بارداری برای جلوگیری از کم وزنی نوزاد در هنگام تولد، سقط و بروز نقایص طناب عصبی جنین

کمک به تامین نیاز روزانه مادر به ویتامین E،  Cو ویتامین های گروه B در دوران بارداری

مقدار و روش مصرف

روزی 1 قرص با غذای اصلی

تداخلات دارویی

در صورت مصرف هر یک از داروهای زیر قبل از مصرف فرآورده با پزشک مشورت نمایید:

متوترکسات، فنوباربیتال، پیریمیدون، پریمتامین، آمیودارون، لیتیوم، کاپتوپریل، انالاپریل، لیزینوپریل، لوزارتان، والسارتان، اسپیرونولاکتون، تریامترن، آمیلوراید، اپروزارتان

اثرات درمانی و فارماکولوژی

نیاز به مواد مغذی در طول بارداری افزایش می یابد که علت آن تامین مواد لازم جهت رشد و تکامل جنین است.

تامین کل احتیاجات مادر به مواد مغذی از طریق رژیم غذایی بعید به نظر می رسد و از روش های آسان تامین این نیازها برای مادر مصرف مکمل است.

ید:

جنین در اوایل بارداری برای رشد طبیعی مغز کاملا وابسته به تیروکسین مادر است. دریافت مقدار کافی ید در طول بارداری برای تولید تیروکسین مادر و عملکرد تیروئید در جنین ضروری است.

کمبود ید در دوران بارداری موجب تولید ناکافی هورمون های تیروئیدی و در نتیجه آسیب مغزی غیر قابل بازگشت جنین خواهد شد. لذا انجمن تیروئید آمریکا پیشنهاد می کند که خانم ها در طول دوران بارداری روزانه یک مکمل حاوی 15٠ میکروگرم ید مصرف کنند. به علاوه پیش از بارداری نیز مصرف مقادیر کافی ید برای اطمینان از وجود ذخایر کافی ید در غده تیروئید ضروری است.

فولیک اسید:

کمبود دریافت فولیک اسید (فولات) در دوران بارداری مرتبط با مشکلات متعدد شامل کم وزنی نوزاد در هنگام تولد، سقط و اختلالات طناب عصبی جنین است. مصرف مکمل حاوی فولیک اسید در این دوران، موجب پیشگیری از بروز این اختلالات می شود و مصرف آن قبل از بارداری نیز برای پیشگیری از بروز اختلال در طناب عصبی جنین توصیه می‌شود.

ویتامین گروه ب:

حتی کمبود خفیف ویتامین B12 در بدن مادر، می‌تواند منجر به کند شدن رشد و نمو و گاها ایجاد عوارض دائمی بر روی مغز کودک شود. همچنین پایین بودن سطح خونی این ویتامین مرتبط با افزایش خطر سقط های مکرر در مراحل اولیه بارداری است.

کمبود ویتامین های گروه B در دوره پیش از بارداری خطر وقوع زایمان زودرس را افزایش می‌دهد و کمبود این ویتامین ها در دوران بارداری نیز منجر به تولد نوزادهای با وزن کم خواهد شد.

ویتامین :

از جفت عبور می کند و نیاز به آن در بارداری افزایش می‌یابد. این ویتامین به عنوان آنتی اکسیدان، بافت ها را در مقابل رادیکال های آزاد حفظ می‌کند. در صورت کم بودن مقدار آنتی اکسیدان های موجود در بدن، استرس اکسیداتیو رخ می‌دهد که از علل برخی مشکلات بارداری نظیر مسمویت حاملگی است.

مطالعات نشان داده است که تجویز ویتامین C در رفع یکی از عوامل شایع ناباروری موثر بوده است. لذا احتمالا مصرف این ویتامین پیش از بارداری در افزایش قدرت باروری نیز موثر خواهد بود.

اثرات مثبتی از ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان برای مقابله با مشکلات تولید مثل گزارش شده است و به خانم ها، خصوصا در سن باروری، توصیه می شود این ویتامین را به طور منظم مصرف کنند.

عوارض جانبی

بروز واکنش های حساسیتی شدید به دنبال مصرف این فرآورده نادر است و علائم آن شامل بثورات پوستی ، قرمزی و التهاب پوست،خارش، ضعف و برونکواسپاسم است.

سایر عوارض شامل اسهال،تهوع، استفراغ، طعم فلزی در دهان، سوزش سر دل، درد شکم، کهیر، خستگی، خواب الودگی، بی خوابی، سردرد، آبریزش بینی، تاری دید، گر گرفتگی، تغییر رنگ ادرار از زرد به نانجی، مسمومیت با پتاسیم، اسیدوز متابولیک، انسداد عروق محیطی، پسوریازیس پوسچولار(پوسته ریزی همراه با تشکیل تاول های چرکی) و تورم عروق می باشد.

موارد احتیاط و هشدارها

در صورتی که مبتلا به خودایمنی غده تیروئید هستید، پیش از مصرف این فرآورده با پزشک خود مشورت کنید.

منع مصرف

در صورت وجود هر یک از موارد زیر از مصرف این فرآورده بپرهیزید:

  افرادی که به کبالت ،کوبالامین یا هر یک از اجزای این فرآورده حساسیت دارند.

افرادی که دوزهای بالای کروم مصرف می کنند

مصرف داروهای درمان پرکاری تیروئید شامل: متی‌مازول، پروپیل تیواوراسیل، پتاسیم یدید یا ید رادیواکتیو (سدیم یدیدI-131)

بارداری و شیردهی:

 مصرف این محصول از زمان تصمیم به بارداری تا پایان هفته دوازدهم بارداری توصیه می شود.

شرایط نگهداری

در درمای کمتر از 25 درجه سانتی گراد، دور از رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید و  همچنین دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

به بالای صفحه بردن