ظرفیت جذب سرباز تخصصی در شرکت‌های دانش‌بنیان‌ 2 برابر شد

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دکتر رضا اسدی فرد رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر از افزایش دو برابری ظرفیت سربازی تخصصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در دو بخش امریه و پروژه جایگزین خدمت داد.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها برای افزایش کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان است و دغدغه نیروی انسانی همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در این سال‌ها بوده است و مقام معظم رهبری نیز این دغدغه را در دیدارهای خود مطرح کرده‌اند.

🔸نبود نیروهای کلیدی در شرکت های دانش بنیان موجب مشکلات عدیده می شود.

وی افزود: در برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان، بسیاری از نیروهای مهم و کلیدی ازجمله مدیرعامل، اعضای هیئت‌مدیره و نیروهای دانشی شرکت، با مساله سربازی مواجه هستند و خروج آن‌ها از شرکت حتی به صورت کوتاه مدت، شرکت را دچار مشکلات عدیده می‌کند. از سوی دیگر پایین بودن ظرفیت‌های امریه و پروژه جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های گذشته باعث می‌شد که بسیاری از این نیروهای کلیدی نتوانند از این تسهیلات استفاده کنند
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری در خصوص افزایش واگذاری ظرفیت دانش‌آموختگان برتر فناور و سربازان فناور، پس از بررسی‌های ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین موافقت فرمانده معظم کل قوا، این ظرفیت به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافت.

🔸از این پس سالانه 2000 نفر می‌توانند از تسهیلات سربازی تخصصی استفاده نمایند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری گفت: ظرفیت سالانه واگذاری افراد دانش‌آموخته برتر به شرکت‌های دانش‌بنیان از 200 نفر به تعداد 400 نفر و ظرفیت سالانه واگذاری سربازی فناوری به‌صورت مأمور امریه از 750 نفر به 1500 نفر در مصوبه جدید افزایش یافته است و سالانه نزدیک به 2000 نفر می‌توانند از تسهیلات سربازی تخصصی در شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده نمایند و لازم است در این خصوص نیز از همکاری و همراهی ستاد کل نیروهای مسلح تشکر ویژه نماییم.
اسدی‌فرد درنهایت به معیارهای جذب سرباز تخصصی در شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: در برخورداری شرکت‌های دانش بنیان از تسهیلات سربازی تخصصی، همکاری با بخش دفاعی و یا داشتن پروانه سمتا، داشتن سطح فناوری برتر، توان تولید محصولات دانش‌بنیان گلوگاهی و تحریمی، قابلیت رفع نیازهای اساسی کشور و اجرای پروژه‌های اولویت‌دار ملی و اقتصادی کشور از جمله ملاک‌های جذب سرباز است.

تاریخ انتشار: 1401/04/23

به بالای صفحه بردن